Cnc Router Merkezi Yağlama Ünitesi

Cnc Router Makinelerde Yağlama

Cnc router makineler işleme sırasında iş parçası üzerinden talaş kaldırırlar. Bu talaşlar işlenilen malzemenin özelliğine göre farklılıklar gösterir. Özellikle ahşap ve türevleri olan malzemeler işlenirken bu talaşlar toz denebilecek kadar ufalır ve uçuşarak etrafa saçılırlar. İnsan sağlığına zararlı olan bu tozların ortamdan uzaklaştırılması gerekmektedir. Bu amaçla cnc makineler ile entegre çalışabilen toz sistemleri geliştirilmiştir.

cnc router yağlama

Cnc router gibi pahalı ve hassas cihazlara yatırım yaparken bu cihazlardan beklentiniz uzun yıllar boyunca verim alabilmektir. Cnc router ve benzeri cihazlar birçok hareketli parçadan oluşur bu nedenle periyodik bakım gerektirirler. Bu bakımlarda kontrolü yapılan parçaların başında yataklama sistemleri gelir. Yükü taşıyan ve hareketi ileten parçalar oldukları için aşınarak veya bozularak özelliklerini kaybedebilirler. Bu gibi durumlarda;

• CNC Router hassasiyetini kaybedebilir,

• Router daha fazla enerji tüketebilir,

• İmalat durabilir.

Bu parçalarda aşınmayı en alt seviyeye çekebilmek için yağlama çok önemlidir. Doğrusal yataklama sistemlerinde yağ tabakası zamanla azalır ve sistemin tekrar yağlanması gerekir (yağ oranının düşmesiyle aşınma katlanarak artacak ve yataklama elemanlarının hızlı bir şekilde sonu gelecektir).

Cnc yağlama işlemi belirli aralıklarda düzenli olarak tekrarlanmalıdır. Yağlama işlemi manuel olarak yapılabileceği gibi otomatik yağlama sistemleri kullanılarak da yapılabilir. Otomatik cnc yağlama sistemlerinin en önemli avantajı erişimi güç bölgelerdeki parçaları rahatlıkla yağlayabilmesidir. Alacağınız cnc router makinenizde mutlaka cnc yağlama özelliği olmasına dikkat edin. Ürününüzü daha uzun yıllar kullanmak için kesinlikle çok önemli bir özellik olduğunu unutmayın.